”ZAHA” ZIRHLI AMFİBİ HÜCUM ARACI

ZAHA, Deniz kuvvetleri ihtiyacı ve TCG ANADOLU’da kullanılması için FNSS tarafından tasarlanan zırhlı amfibi hücum aracıdır.ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

”ZAHA”ZIRHLI AMFİBİ HÜCUM ARACI

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

”ZAHA”ZIRHLI AMFİBİ HÜCUM ARACI

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.

Son olarak, ZAHA aracından 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol, 2 adeti de kurtarma aracı olmak üzere toplam 27 adet araç teslimatı yapılacak.Teslimatlar 2021’de başlayıp,2022’de tamamlanacak.

Sağlıcakla kalın, takipte kalın…

LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZE BİLDİRİN

YouTube
Instagram