KORAL(KARA SOJ) ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ

Türk savunma sanayii, iç ve dış operasyonlarında taktik üstünlük sağlayabilmeleri, koruma ve önleme görevlerini başarıyla icra edebilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ve kolluk güçlerine NATO standartlarında, yüksek teknolojili ve maliyet etkin elektronik harp çözümleri sunmaktadır. Bu kapsamda; KORAL ve AKKOR projeleri ile en üst kabiliyet noktasına ulaşan Türk savunma sanayii; kara, deniz ve hava platformlarının elektronik destek, elektronik taarruz, kendini koruma ve test ihtiyaçları için önemli bir çözüm ortağıdır.

Gelelim KORAL’a. KORAL mobil radar elektronik harp sistemi, her biri 8×8 askerî taktik araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz Sisteminden oluşur. KORAL, operatörlerin de içinde yerleşik bulunduğu, NATO standartlarına uygun, nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) tehditlere karşı korumalı Operasyon Kontrol Ünitesinden yönetilir.

Ana yüklenici Aselsan olup 50 alt yüklenici ile birlikte geliştirilmiştir. KORAL hizmete girmeden önce 1000 farklı testten geçmiştir. Testleri başarı ile tamamlayan KORAL hava kuvvetleri komutanlığına Şubat 2016’da teslim edilmiştir.

8×8 taktik araç üzerine entegre edilmiş KORAL sistemi 2 ana unsurdan oluşmaktadır. KORAL ED ve KORAL ET. KORAL ED olarak isimlendirilen Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip eder. Radarı algıladıktan sonra frekans değerini tespit ediyor. Bu işlemlerden sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor. Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor.

KORAL,Suriye iç savaşından dolayı ile sınır ötesinden gelebilecek her türlü tehdite karşı sınıra yakın bölgelerde konuşlandırılmıştır.

Son olarak, KORAL sistemi 4 mürettebat tarafından kullanılıyor.KORAL ED (ELEKTRONİK DESTEK SİSTEMİ) menzili yaklaşık 500 km olduğu ve KORAL ET (ELEKTRONİK TAARRUZ SİSTEMİ) yaklaşık 200 km menzile sahip olduğu belirtiliyor.Bu da gerçekten çok güzel rakamlar.Ondan ötesi yerli ve milli olması.Ayrıca 8 adet üretildiği belirtiliyor.

Takipte kalın,sağlıcakla kalın…

LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZE BİLDİRİN

YouTube
Instagram