AMFİBİ GEMİ (LST)

Ana görev fonksiyonu amfibi harekat ve ateş desteği olan Amfibi Gemi (LST), yüksek ateş gücüne sahip ve sahile kapak atma kabiliyeti olan büyük bir gemidir. Çok sayıda amfibi personel, zırhlı araç, tank ve destek malzemesi taşıma kabiliyetine sahiptir. Geminin ikincil görev fonksiyonu, doğal afet durumlarında yardım ve kurtarma harekatları gerçekleştirmek, acil sağlık hizmeti sunmak ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamaktır.

Yardımcı sınıf bir gemi olan ve Tank Çıkarma Gemisi olarak da bilinen LST’nin ana görev fonksiyonu, Amfibi Harekat ve Ateş Desteğidir. Amfibi Gemi, amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecektir.

Tamamen yerli ve özgün tasarım olarak ADİK Tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet Amfibi Gemi (LST) gemi üst orta büyüklükte ve önemli bir savunma gücüne sahip olacaktır.

LST, KARADENİZ, MARMARA, EGE DENİZİ ve AKDENİZ harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecektir. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

Gemi tek tekneli ve deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecektir. Üst binası balistik korumalı olacaktır.

Gemide denizaltılardan, havadan gelebilecek her türlü tehdide karşı ve gerekse karadan gelebilecek saldırılara karşı birçok sensör ve silaha sahiptir. ASELSAN ve HAVELSAN birlikte silan sistemlerini yerleştirecekler.

Milli imkanlarla yapılan LST çıkarma gemisi Bayraktar denize indirilmişti. Geminin silah sistemlerinin montajı ise sürüyor. Bayraktar Türkiye’nin en büyük savaş gemisi.

Teknik Özellikler

Toplam Boy : 138,75 mt.
Su hattı boyu : 130,80 mt.
En : 19,60 mt.
Deplasman : 7.254 ton
Başta su çekimi : 2,0 metreden az
Kıçta su çekimi : 5,0 metreden az
Maksimum sürat : 18 mil
Denizde kalma : 15 mil sürat ile en az 6.000 mil – 30 gün
Denizcilik : Deniz durumu 5 dahil kısıtsız kullanım, deniz durumu 6 da imkan ve kabiliyetlerin en az kısıtlama ile kullanımı.

Taşıma kapasitesi

Gemi Personeli : 12 subay, 51 Astsubay, 66 er
Amfibi personel : 350

Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut olacaktır.

1.100 metrekare kapalı araç güvertesi alanı ve 690 metrekare açık güverte alanı ile gemi yaklaşık 1.200 ton yük veya çeşitli zırhlı ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip olacaktır. Bu kapasite ile tanesi 60 ton olan 20 adet tank, LST tarafından rahatlıkla taşınabilecektir.

LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZE BİLDİRİN

YouTube
Instagram