AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı

Akıncı Zırhlı Muharebe Aracı (Akıncı ZMA), FNSS tarafından üretilen, 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 15-19 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır.

Farklı alt sistemlerin entegrasyonu ile birlikte her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. ZMA-15’in gelişmiş bir versiyonudur. 6 yol tekeri bulunmaktadır ve ZMA-15’ten daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Araçların gövdesi balistik alüminyum levhalardan imal edilmektedir. Arkasında yer alan hidrolik rampa ve rampa üzerindeki personel kapısı ile araca giriş çıkış sağlanmaktadır. Üstte sürücü, komutan, nişancı kapakları ve geniş manga kapağı bulunmaktadır.

ZMA-15 ile AKINCI ZMA arasındaki temel farklar; öncelikle uzatılmış gövde (6 yol tekerli), güçlendirilmiş hız azaltanlar, zırh altında daha fazla iç hacim ve daha fazla yük taşıma kapasitesi olarak sıralanabilir.

AKINCI ZMA; 90/105 mm kule veya 120 mm havan sistemleri gibi daha ağır silah sistemlerini ile bunlara ait mühimmatları taşıma imkanı sağlarken, tıpkı ZMA-15 gibi, hareket kabiliyeti ve zırh korumasından da ödün vermez.

Akıncı Zırhlı Muharebe Aracı

AKINCI ZMA’lar, paletli, orta sınıf, düşük siluetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur.

Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

AKINCI ZMA’ların gövdesi balistik alüminyum levhalardan alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değişmektedir.

Tamamen kaynak yapılı gövde, su sızdırmaz olup kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, ni- şancı mahalli sağ orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise 11 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarıya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.


Komutan, nişancı, sürücü ve personelin araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağ- layan entegre gece görüş sistemleri kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.
FNSS tarafından ihraç edilen, AKINCI ZMA’lar, Güney Doğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinin Silahlı Kuvvetleri envanterinde görev yapmaktadır.

AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı Özellikleri;

Genel Bilgiler

Muharebe Yüklü Ağırlık18.000 kg
TransmisyonTam Otomatik
Elektrik Sistemi24 V
Süspansiyon SistemiBurulabilen Mil
Direksiyon SistemiTransmisyon Bağlantılı
Mürettebat Kapasitesi13 (Nişancı, Sürücü ve Komutan dahil)
Uzunluk6.02 m
Genişlik2.94 m
Toplam Yükseklik2.69 m

Beka

KBRN SistemStandart
KBRN TespitOpsiyonel
İklimlendirme SistemiOpsiyonel
Otomatik Yangın BastırmaOpsiyonel
Sis HavanlarıStandart, 8 adet

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  
 İleri65 km/s
 Geri11 km/s
Su Geçme Derinliği1.1 m
YüzmeOpsiyonel
Azami Yol Menzili490 km
Azami Meğil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Hendek Aşma1.83 m
Dik Engel Aşma0.70 m

Kule Sistemleri

Ana Teçhizat12.7 mm Makineli Tüfek

AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı Tipleri;

  • AKINCI ZMA25
  • AKINCI ZMA UKK
  • AKINCI ZMK
  • AKINCI LGFA
  • AKINCI PALETLİ LOJİSTİK TAŞIYICI
  • AKINCI GZPT
  • AKINCI ZIRHLI AMBULANS ARACI
  • AKINCI ZHA 120
  • AKINCI ZKYA

AKINCI ZHA 120

LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZE BİLDİRİN

YouTube
Instagram